top of page

הבלוג

טיפים ורעיונות להורים

על דפי צביעה שמתעוררים לחיים כבר שמעתם?

השבוע היה הפורים הראשון שלי בתור אמא-שעובדת-מהבית, והבן הקטן שלי (בן ארבע) כבר לא במעון וגם לא בצהרון. חבר הזמין אותו לבוא אליו, אבל הוא לא רצה. מהטלויזיה הוא השתעמם די מהר. וככה מצאתי את עצמי משעשעת אותו לאורך כל היום. כמובן שלעבוד לא ממש יכולתי (אלא אם עבודה בגינה זה נחשב :-) ). זה הזכיר לי כמה חשוב שיש ב"שלוף" כמה פעילויות שאפשר להציע לילד כדי לקבל כמה דקות של שקט, כי לפעמים צריך כאלו.

אחת הפעילויות הכי קלות שאפשר "לייצר" זה פעילות צביעה.

מה צריך לעשות?

הכי פשוט: נכנסים לגוגל, מקלידים בחיפוש את שם תכנית הטלויזיה האהובה על הילד או דמות אהובה ואחריה את המלים "דפי צביעה" ובוחרים את הדף החביב על הילד או הילדה שלכם מכל תוצאות החיפוש. מדפיסים במדפסת הביתית, ו... זהו.

הנה לכם פעילות שתעביר כמה דקות בשקט.

ילדה צובעת דפי צביעה

אבל מה עושים אם הילדים שלכם משתעממים מדפי צביעה?

המממ.... בעיה.

פה מגיע לעזרתינו טריק נחמד שנקרא "מציאות רבודה". ורגע לפני שאני מסבירה מה עושים עם זה, אני אסביר רגע מה זו בכלל מציאות רבודה.

מה זו מציאות רבודה?

מציאות רבודה היא טכנולוגיה מעולם המחשבים שמציגה מידע נוסף – רובד נוסף - על גבי המציאות שרואים בתמונה. השילוב של האלמנטים הוירטואליים נעשה כך שהם מתמזגים עם הסביבה האמיתית בזמן אמת ובאופן אינטראקטיבי: זה יכול להיות טקסט, תמונה או וידאו שאפשר "לגעת בו" דרך המסך או להפעיל אותו.

אל תתבלבלו - מציאות רבודה זו לא מציאות מדומה!

אלו שני דברים שונים: במציאות מדומה הסביבה (הרקע) הוא וירטואלי לחלוטין, בעוד שבמציאות רבודה הרקע הוא תמונה אמיתית של המציאות, שרק מוסיפים עליה שכבה נוספת, וירטואלית. לטכנולוגיה הזו יש המון שימושים, והיא הופכת ליותר ויותר פופולארית ככל שהמכשירים הניידים (סמארטפונים וטאבלטים למיניהם) הופכים נגישים יותר ויותר...

אז איך זה קשור לענייננו?

ובכן. תארו לעצמכם שציירתם ציור ובסיום תהליך היצירה אתם אומרים "הוקוס פוקוס!" והציור מתעורר לחיים והופך לאמיתי! איזה מגניב זה יכול היה להיות, אה? ממש כמו בספרון "אהרון והעפרון הסגול" שהיה לי כשהייתי ילדה.

לא... עדיין לא המציאו את הטכנולוגיה שתהפוך כל ציור שלכם למשהו אמיתי, אבל אפליקציות של מציאות רבודה עושות משהו קרוב לזה:

הרעיון הוא לצבוע דף צביעה שהתוכנה מכירה מראש, ואז פותחים את האפליקציה וסורקים את הדף באמצעות המצלמה של המכשיר הנייד. מה שיקרה עכשיו הוא שהדמות / הצורה המרכזית בדף תקבל נפח וצורה תלת-ממדיים ותוצג דרך המצלמה של המכשיר הנייד, בצבעים שבהם היא נצבעה. הנה, צילמתי לכם סרטון קצרצר שמדגים איך זה נראה:

את הדוגמאות הללו לקחתי מאתר בשם Quiver. באתר יש דפי צביעה בחינם וגם בתשלום: מדפיסים את הדף שבחרתם, ובמקביל מורידים את האפליקציה (החינמית) מחנות האפליקציות. צובעים את דף הצביעה להנאתכם וכשמסיימים פותחים את האפליקציה וסורקים את הדף בעזרת המצלמה (צריך לוודא שכל הדף נסרק). האפליקציה תזהה את הדף שצבעתם, ותציג לכם את הדמות המרכזית בדף בטכנולוגיה של מציאות רבודה. כמו שתראו, לכל דמות יש גם כפתור אחד או יותר שמאפשר "להפעיל" אותה. למשל, בדוגמה של המכונית, גרמנו לה להסתובב ולעשות כמה פעלולים בסיסיים ע"י לחיצה על הכפתורים באפליקציה.

מגניב. יש לך את זה ביותר מתוחכם?

האמת ש... כן! חוברת צביעה המשלבת טכנולוגית מציאות רבודה עם יהלומים מרחפים שאפשר ללחוץ עליהם ולשמוע עובדות מעניינות. ולילדים הגדולים יותר – חוברת צביעה של מכוניות בשילוב משחק של ממש... לא רק פעלול בסיסי של המכונית הצבועה אלא מרוץ מכוניות שלם. או למשל חוברת צביעה לחובבי אפייה צעירים, הכוללת מתכוני קינוחים ומשחק: אחרי שצובעים את הדפים אפשר לשחק במשחק שבו "מתאמנים" בהכנת הקינוח, וכמובן בסוף מיישמים בעולם האמיתי. איפה אפשר למצוא את זה? בחנות האתר שלנו. פשוט תחפשו את חוברות הצביעה שמתעוררות לחיים של טאצ'בוק.

הקונספט דומה: צובעים, מורידים אפליקציה חינמית, סורקים את הציור ומתחילים לשחק. וכמובן שאפשר גם לתעד את התוצרים הווירטואליים בווידאו נחמד. שיהיה מה להשוויץ בקבוצת הוואטסאפ המשפחתית :-)

חוץ מהתוכן האיכותי שיש בחוברות, והמשחקים בטכנולוגיית מציאות רבודה, יש יתרון נוסף לחוברות הצביעה על פני דפי צביעה: אפשר לקחת אותם לנסיעה, ביקור אצל סבתא או לחופשה המשפחתית. לא צריך מדפסת, ולא שקית לשמור את הדפים שלא יתקמטו. רק תארזו את החוברת עם כמה טושים (ומטען לנייד) ואתם מסודרים.

Commenti


| נהנים מהתכנים בבלוג?

הרשמו עכשיו לניוזלטר וקבלו מתנה: קובץ פעילויות קלילות לבית להדפסה שיגרמו להם לתרגל קריאה בכיף!

חיפוש לפי תגיות

פוסטים אחרונים

bottom of page