טיפים ורעיונות להורים

הבלוג

ללמוד להכתבה דרך משחק, פתיתים ושניצל

אחת מהמטלות הכי מציקות בעיני כהורה לילדים צעירים בבית ספר יסודי זה להכין אותם להכתבות.

יש ילדים שכמעט ולא צריך להתכונן איתם. אבל יש ילדים (הבן הגדול שלי למשל) שהכנה טובה להכתבה פשוט עושה את כל ההבדל.

אבל... אין מה לעשות. הכתבה זה עסק קצת משעמם.

זה לא יושב על הבנה או על חשיבה, פשוט שינון ותרגול, תרגול ושינון.

אז איך מגוונים קצת את הלמידה והופכים אותה ליותר נעימה וחווייתית?

הנה כמה רעיונות שאספתי בשיטוט בסופר (אבל לא רק).

שניצלים בצורת אותיות הן דרך כייפית ללמוד מלים. נכון ששניצל מוכן זה לא בדיוק אוכל מומלץ והאריזה לא ממש זולה אבל במקרה הזה המטרה מקדשת את האמצעים (וזה עוזר גם שהילדים שלי מתים על השניצלים האלו). בתמונה השתמשתי בפתיתים כדי להכין את סימני הניקוד.

 

עוד כיוון אפשרי הוא שימוש בחטיפים, ביגלה או עוגיות בצורת אותיות. מדי פעם חברות המזון יוצאות עם גרסאות של חטיפים בצורת אותיות, וגם אם לא מצאתם בסופר שליד הבית - אפשר לרכוש חותכני עוגיות בצורת אותיות (אפשר להשיג בחנויות הסטוק והחד פעמי) ולהכין בעצמכם עוגיות בצורת אותיות. אני זוכרת איזו שבת שמתוך שעמום אני והבת שלי רשמנו עם ביגלה אותיות את שמות כל בני המשפחה המורחבת. היה כיף :-)

 

אחרי ששבעתם ואין יותר מקום בבטן אפילו לפירור

אפשר לעבור למחשב: אתר הכתבה (https://www.hachtava.co.il) מאפשר תרגול של כתיבה נכונה של מילים בעברית ובאנגלית. את האתר בנה ברק סופר, באותה תקופה אבא לילדה בכיתה ג', שנמאס לו להתכונן איתה בכל יום לחמישי להכתבה השבועית. זה לקח לו כמעט שנה והוא יצר אתר פשוט ומקסים המכיל תרגול כתיבת מלים, רשימות מלים מוכנות, משחקים לתרגול מלים ועוד.

 

איך משתמשים באתר?

כדי ליצור הכתבה מותאמת אישית, יש להקליד בשדות המתאימים את המילים המיועדות ללמידה (בעברית או באנגלית). אפשרות אחרת היא לבחור רשימת מילים מתוך נושאים קיימים באמצעות התפריט הנפתח. עבור מילה שניתן להגות אותה בכמה אופנים (למשל: ספר, דוד), יופיע הלחצן "שנה הגייה" כדי לעזור לנו לבחור את ההגייה הנכונה. לאחר שנסיים להזין את כל המלים הנדרשות נלחץ על "התחל" נעבור לעמוד חדש, שם תופיע רשימת המילים של ההכתבה. הילד צריך לעבור בשלב ראשון על המלים כדי לזכור אותן וכשהוא מוכן - ללחוץ על "התחל". כעת תישמע המילה הראשונה, יש להקליד אותה בשדה הראשון. לאחר מכן תישמע המילה השנייה, וכן הלאה. בסיום יש ללחוץ על הכפתור "בדיקה" על מנת לקבל משוב.

 

הנה סרטון שמסביר על אופן העבודה עם האתר:

 

 

ושיהיה בהצלחה... :-)

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Please reload

| עקבו אחרי

  • Instagram
  • Facebook - White Circle

| גם לכם מגיעה מתנה לחג!

הרשמו עכשיו לניוזלטר וקבלו מתנה:
קובץ פעילויות קלילות לבית להדפסה שיגרמו להם לתרגל קריאה בכיף!

| צרו קשר

youxi עיצוב ובניית אתרים

כל הזכויות שמורות להדס אופיר