הבלוג

טיפים ורעיונות להורים

ספריה זה כמו מקלחת

השבוע היתה לי תובנה מעניינת. ספריה זה כמו מקלחת: אין להם חשק ללכת... אבל כשכבר סוף סוף נכנסים - הם לא רוצים לצאת... :-)

ספריה? הדברים הללו עוד קיימים?

אני ממש אוהבת לקרוא ספרים. אבל ממש. היום לצערי אין לי מספיק זמן להקדיש לזה, אבל כשהייתי ילדה הייתי קוראת ממש המון. הספריה העירונית היתה די רחוקה מהבית שלי אבל זה לא הפריע לי. אחת לשבועיים בערך הייתי עושה "מסע" של כחצי שעה הליכה לספריה העירונית (בתקופה ההיא לא הקפיצו אותנו עם האוטו לכל מקום כמו היום). שם הייתי מסתובבת בין המדפים, מחפשת איזה "חסמבה" שעוד לא קראתי וקוראת את הצד האחורי של כריכות שנראו לי מעניינות. גם אצל חברים וקרובי משפחה תמיד שמחתי למצוא ספרים חדשים ומעניינים, ולפעמים קראתי אותם בו במקום כי לא יכולתי לקחת הביתה.

כיום אני מקפידה ללכת לספריה בערך אחת לחודש. יותר בשביל הילדים מאשר בשביל עצמי. הבן הקטן שלי, ילד מס' 3 בן אוטוטו-חמש, כבר נולד בבית מלא ספרי ילדים (אוסף שצברנו לאורך הילדות של שני אחיו הגדולים) והוא מאד מאד אוהב שקוראים לו סיפור לפני השינה. זה הטקס הקבוע שלנו.

כשאנחנו הולכים ביחד לספריה, שנינו בוחרים ספרים שנראים לנו מעניינים בשבילו. לפעמים אנחנו ממש קוראים במקום כמה ספרים ואז מחליטים איזה מהם לקחת.

איך זה עובד בדיוק?

כיום ברוב הערים יש ספריית השאלה עירונית (אולי בכולן, מודה שלא בדקתי). ההרשמה לספרייה אינה כרוכה בתשלום אלא רק בצ'ק פיקדון שנועד להבטיח שתחזירו את הספר בתום השימוש. אם יום אחד תרצו להפסיק את המנוי לספריה תקבלו אותו בחזרה.

כשמשאילים ספר מהספריה נדרשים להחזיר אותו תוך חודש בדרך כלל. אם לא הספקתם לסיימו בתוך תקופת ההשאלה - לא נורא - רוב הסיכויים שיסכימו להאריך לכם את תקופת ההשאלה. רק צריך להודיע.

הכיף בספרייה הוא המגוון. ברגע שנכנסים לספריה למתחילים לשוטט בין המדפים, פתאום יש חשק לקחת ספר ולהתחיל לקרוא. גם ילדים שבדרך כלל לא יגלו עניין בקריאה, ישמחו לאמץ ספר בכזו סיטואציה. בחלק מהספריות מתקיימת פעילות קבועה של "שעת סיפור", שווה לבדוק.

ומה יקרה אחר כך בבית, אם הילד שלי בכלל לא בעניין של לקרוא?

זה בהחלט אתגר. גם אצלי שני הילדים הגדולים פחות בעניין של קריאה. הבן הגדול קרא כשהיה צעיר וכיום מבלה את זמנו בעיסוקים אחרים. האמצעית פשוט לא אוהבת לקרוא ספרים כי זה קשה לה: יש לה קושי כללי להתרכז ובפרט להתרכז בקריאה. לאורך השנים עשיתי כמה נסיונות להקריא לה ספרים, אבל גם לזה בדרך כלל אין לה סבלנות.

אבל לאחרונה הצלחנו למצוא כמה פתרונות שעובדים יפה:

ספרי קומיקס

קומיקס זה אופציה טובה וקלילה יותר מספר רגיל. השילוב של מעט טקסט ועלילה מצוירת מאפשר גם לילדים שלא אוהבים לקרוא הזדמנות לחוויה מהנה. בהזדמנות זו אפשר לציין את הספרים של ריינה טלגמאייר המיועדים בעיקר לבנות בגיל ההתבגרות. הבת שלי ממש נהנתה מהם. היא אהבה גם את סדרת ספרי "הקמע" ואת "ריקטי סטיץ'".

ילדים צעירים יותר יכולים להנות מספרי "קפטן תחתונים" ומסדרת ספרי "בון".

לא קוראים לבד? תקראו ביחד

יש ילדים, כמו הבת שלי, שקשה להם להתרכז בקריאה. הם יעשו מאמץ רק אם הספר ממש מעניין אותם. לכן טקטיקה טובה היא להתחיל בלהקריא להם את הספר (לפני השינה למשל), ובהמשך לעודד אותם להתקדם בו בעצמם, או בקריאה משותפת (עמוד אחד אני ועמוד אחד אתה).

תשאירו את זה פשוט

הבנתי שכדי שהמחשבות שלה יהיו מרוכזות בעלילה, אני צריכה למצוא ספרים עם עלילה מותחת ועם מעט דמויות מרכזיות. כשהעלילה נהיית "מסטיקית" עם הרבה תיאורים של נוף או מחשבות, היא מאבדת עניין מהר. וכאשר יש המון דמויות בספר, היא לא מצליחה לעקוב אחרי מה שקורה.

אז התמקדתי בספרים מהסוג הזה.

הקראתי לה בכל ערב פרק אחד או שניים לפני השינה.

לפני שהתחלתי לקרוא הזכרנו מה היה בפרקים הקודמים, כדי לוודא שיש רצף בעלילה.

התחלנו ב"סיפור שאינו נגמר" והצלחנו לצלוח בערך שלושה רבעים מהספר (בשלב זה כמות הדמויות כבר נהיתה גדולה והעלילה משעממת, לא פלא שאת הסרט חתכו לפני זה). המשכנו עם הספר "אניגמה" של אורה מורג, ועם ספרים מהסדרה הנהדרת "משימה בלתי אפשרית" של גלילה רון-פדר (מתאים לילדים צעירים). גם הספר "פלא" (שעליו מבוסס הסרט המצליח) וההמשך שלו "אוגי ואני" עונים על הקריטריונים הללו.

כרגע אנחנו קוראות את "הארי פוטר". לשמחתי, למרות שראתה את הסרטים, היא נהנית מהספר ומחכה בכל ערב לפרק החדש. היא הבינה בעצמה שסרט וספר הן שתי חוויות שונות לגמרי. איזה כיף :-)

הילדים שלכם רק עכשיו התחילו ללמוד לקרוא? בפוסט הזה יש משחקים שעוזרים ללמוד קריאה.

| נהנים מהתכנים בבלוג?

הרשמו עכשיו לניוזלטר וקבלו מתנה: קובץ פעילויות קלילות לבית להדפסה שיגרמו להם לתרגל קריאה בכיף!

חיפוש לפי תגיות
פוסטים אחרונים