top of page

הבלוג

טיפים ורעיונות להורים

קלפי טיפות - להגיע מוכנים לשאלות המביכות על גיל ההתבגרות

את העמוד של לירון באינסטגרם פגשתי ממש במקרה. אבל ברגע שנכנסתי והצצתי – עפתי על הרעיון, וישר יצרתי איתה קשר. כאמא למתבגרת בת 15 אני חייבת להגיד שהמוצר שלירון הוא פשוט גאוני בעיני, ושחבל שהוא לא היה קיים כשהבת שלי הייתה בת 10!

ביקשתי מלירון להתראיין לבלוג, כי אני בטוחה שזה מוצר שיכול לעניין הרבה אימהות כמוני.

בראיון לירון שיתפה אותי בסיפור "הלידה" של המוצר, ואני מקווה שתתחברו לרעיון כמוני! 😊


ספרי קצת על עצמך...

שמי לירון, נשואה לעומר ואמא לזוג תאומים בני 10.5 (בן ובת) ולעוד קטנטונת בת עוד-מעט-שלוש. גרה באזור המרכז ובעלת עסק בתחום של עיצוב גרפי לעסקים. לפני כמה חודשים, בזכות ה-אוטוטו-מתבגרת שיש לי בבית, פיתחתי והשקתי מוצר חדשני המיועד להורים לנערות בתחילת גיל ההתבגרות.


המוצר נקרא "קלפי טיפות". אלו קלפים המכילים שאלות ותשובות בנושאים הקשורים להתבגרות המינית של הילדה-נערה. הקלפים מלווים באיורים, ומגיעים באריזה הכוללת נרתיק מעוצב, המיועד למוצרי היגיינה. ערכת הקלפים מאפשרת שיח נעים ופתוח בין הורה נבוך למתבגרת סקרנית... שיח שעוסק בכל השאלות הבוערות סביב ההתפתחות המינית וכל מה שקורה (ועוד יקרה) לילדה במהלך גיל ההתבגרות.

הקלפים נוצרו ממש מתוך ה"קישקעס שלי" בהשראת השאלות הנוקבות של ביתי בת ה-10.5 שנמצאת בדיוק בגיל הסקרן.


לירון לן וביתה נינה
לירון לן וביתה נינה

איך נולד הרעיון?

כמו שאמרתי, זה התחיל בעצם בבת שלי, נינה. מדובר בילדה סקרנית, וכשהיא שואלת שאלות היא רוצה לדעת הכול ומיד, בלי לתת לאימא זמן לעכל ולהתמודד, חחח... כבר בגיל שמונה שמתי לב שהיא התחילה להתעניין בנושא של מיניות, והתחילו להגיע כל מיני שאלות. את יודעת, בכל זאת זה גיל שמתחילים להתפתח סימנים... יש בנות שמתחילות להראות קצת ניצני שדיים, והחברות רואות וזה מעניין אותן. תיארתי לעצמי שבקרוב היא תתחיל לשאול שאלות יותר מורכבות ושאני אצטרך להסביר לה על התהליכים הפיזיולוגיים שהיא עתידה לחוות. ואז הבנתי שאני לא ממש יודעת איך לתווך לה את הנושא, ואולי גם אפילו קצת מובכת מלדבר על זה.


בחיים שלי, כמו בעבודה שלי, אני אוהבת להגיע מוכנה. התחלתי לחשוב על זה והבנתי שמדובר בתחום די רחב: כל אישה בוגרת יודעת שהשינויים הפיזיולוגיים של גיל ההתבגרות כרוכים יחד עם שינויים רגשיים. אגב, גם אצל בנים זה קורה. וכאמא לילדה שבקרוב תהפוך להיות נערה, הבנתי שאני רוצה לתת לה מענה מלא. החל ממידע טכני על רגע קבלת הווסת ו"איך שמים טמפון" ולעד הבנה עמוקה של כל מה שקורה שם בגוף מידי חודש ואיך זה מרגיש.


חיפשתי ספרים בנושא, אבל לא אהבתי את התכנים שמצאתי, הם לא נראו לי מספקים. וגם, כשמסתכלים בספר אז יש לי פחות אפשרות "לסנן" נושאים שאני עדיין לא רוצה שהיא תיחשף אליהם או שאני מרגישה שהיא עוד לא מסוגלת להבין אותם. בכל זאת, ילדה בת שמונה וקצת. ואז הבנתי שבעצם אין משהו שאני יכולה להשתמש בו, שהוא מספיק טוב מבחינתי, והחלטתי להמציא כזה בעצמי. חשבתי על זה הרבה ופתאום בא לי הרעיון של קלפים, כי בקלפים אפשר לחשוף בהדרגה את המידע, להחליט מה את רוצה להראות ועם מה לחכות.


ישבתי עם נינה ולאט לאט סיפרתי לה על דברים, התפתחה בנינו שיחה, ממנה עלו שאלות ונושאים נוספים, וכך גיבשתי לעצמי את הנושאים לקלפים. אחר כך ישבתי, חקרתי לעומק, וניסחתי שאלות לא-קלות-להתמודדות וגם תשובות תכלס'יות. פניתי עם החומרים אל ד"ר מתן אלעמי סוזין, יו”ר החברה הישראלית לגינקולוגיה של ילדות ומתבגרות ומומחה ברפואת נשים ואנדוקרינולוגיה שהסכים לשמחתי לפנות זמן, לעבור על החומרים ולאשר את נכונות המידע.


אחרי שסיימתי ליצור את התכנים והאיורים שמלווים אותם עברתי על הכל עם ביתי נינה והיא מאד התלהבה מהתוצאה. ההצלחה איתה הייתה כל כך מסחררת שהגעתי למסקנה שחבל להשאיר את הקלפים לעצמי כי אני בטוח לא היחידה שמצאה את עצמה בסיטואציה הזו. ככה נולד הרעיון להפוך את זה למוצר לקהל הרחב. לחלוק את ה"שליפים" שהכנתי עם עוד הורים, במטרה לעזור להם להגיע מוכנים לשאלות המביכות ולאפשר להם לפתח שיח פתוח עם המתבגרת שלהן. אגב, הקלפים ממש לא מיועדים רק לאמהות! דווקא הגברים הרבה פעמים יותר נבוכים ופחות בקיאים בחומר, ולכן הקלפים יכולים להועיל מאד גם לאבות.


ואיך הסביבה הגיבה?

תוך כדי יצירת "קלפי טיפות" דיברתי עם הרבה הורים, וגם חברים קרובים ורחוקים. כל ההורים שדיברתי איתם הודו שהיו מתים לוותר על השיח המביך סביב נושא ההתפתחות המינית של הבת שלהם. ורובם גם הודו שסיכוי מאד נמוך שהם יעלו את הנושא באופן יזום מול המתבגרת.


מצד שני, תחשבי מה יקרה אם הילדה תאזור אומץ לשאול שאלה שמביכה אותה וההורים יתחמקו? היא פשוט לא תשאל אותם יותר. לא על זה ולא בכלל.

ואולי היא תלך אחר כך לבדוק בגוגל כי היא עדיין סקרנית וממילא הרבה יותר קל להקליד.

ואולי היא אפילו תמצא מענה לשאלה, אבל גם תגיע למידע נוסף שממש לא תרצו שהיא תיחשף אליו... הכי טוב לתקשר את הדברים בצורה עניינית ופתוחה, ולתת לילדה שלכם את התחושה שיש לה מקום בטוח שבו היא תמיד יכולה לשאול ולהתייעץ בכל נושא.


ביני לבין עצמי, אני לא מבינה למה משהו שהוא טבעי כל כך נתפס כ"מביך" ו"סודי". מהפידבקים שאני מקבלת אני רואה שהקלפים שפיתחתי מאפשרים להעלות את הנושא בצורה יזומה ונעימה, אפילו משחקית, ויחד עם זאת הם מספקים את המידע בצורה אמינה וברורה, בלי לעגל פינות. אגב, הקלפים מגיעים יחד עם נרתיק צבעוני ומעוצב שמיועד לנשיאת מוצרי היגיינה בתיק, וזו גם הזדמנות להציג לה את האפשרויות השונות שקיימות להתמודדות עם ימי הווסת.


הנרתיק שמצורף לקלפי טיפות
הנרתיק שמצורף לקלפי טיפות

טוב, נראה לי שהגיע הזמן להסביר בדיוק מה זה המוצר...

נכון. אז תנסו להיזכר בכן כילדות: מתי התחלתן להסתקרן ולשאול שאלות על ההתפתחות הגופנית שלכן? הבגרות המינית של הדור הזה, ואיתו הסקרנות על ההתפתחות הגופנית שמתלווה לכך, מתחילה כיום יותר מוקדם ממה שהיה כשאנחנו היינו ילדים. ומצד שני, לצערי, המבוכה של ההורים לא פחתה עם השנים....


"קלפי טיפות" הם קלפי שאלות ותשובות להורים לילדה לקראת גיל ההתבגרות. דרך מושלמת להסביר למתבגרת שלכם הכל על ההתפתחות הגופנית בגיל ההתבגרות! לתת תשובות לכל מה שמסקרן או מבלבל, ומעסיק אותה בהקשר הזה. את הקלפים יצרתי עבורכם, הורים אחראים שכמותכם, שרוצים להגיע מוכנים, ולא לתת לה לגלות דברים בעצמה ולהיבהל.


הערכה מכילה 25 קלפי מידע. בצד אחד של הקלף רשומה שאלה, ובצד השני יש תשובה מפורטת המלווה באיורים. היתרון בקלפים הוא שהמידע מרוכז בצורה מסודרת ומתאימה לגיל. ובניגוד למידע שתקבלו מ"גוגל", כאן אתם יכולים להיות בטוחים שהמידע הוא נכון ורפואי ומדויק. לקלפים מצורף גם תיק מעוצב ומגניב המיועד למוצרי היגיינה (תחבושות טמפונים וכו').


קלפי המידע הללו הם כלי, שמאפשר לכם לשוחח עם הנערה המתבגרת שלכם על הנושא בקלות, להפיג את הבלבול ולהקנות לה את המידע הנכון והמהימן. והכי חשוב - לעשות את זה בצורה נינוחה וללא מבוכה. אם ניתן לה את הידע במקום הבטוח והמוגן ביותר שלה, בבית, נגלה שגידלנו אישה צעירה שתדע שתמיד יש לה לאן לפנות כדי לקבל מענה.


קלפי טיפות - דוגמאות
קלפי טיפות - דוגמאות

איך משתמשים בקלפים?

כשלב ראשון, אני ממליצה לעבור על הקלפים בעצמכם. תעברו על השאלות והתשובות ותחליטו איזה מידע כדאי להראות לה עכשיו, ועם איזה נושאים עדיף עוד לחכות. יכול להיות שבמהלך קריאת הקלפים גם אתם תלמדו כמה דברים חדשים! 🙂


בהמשך, ניתן לחשוף לילדה קלף אחרי קלף או להתמודד רק עם שאלה אחת כל פעם, ולמנן את המידע לפי מה שנראה נכון בעיניכם. גם אם הילדה שלכם עדיין לא שאלה אתכם מה זה וסת, מתי היא תגיע לראשונה, למה צומח שיער בכל מיני מקומות, או איך נפגשים הביצית והזרע, תהיו בטוחים שהיא סקרנית לדעת! אל תתנו לה לחפש ברשת, תעשו אתם את הצעד הראשון. והקלפים שלי יכולים לעזור לכם לעשות את זה בצורה נינוחה ונעימה.


לאיזה גיל מתאימים הקלפים?

זו אולי השאלה ששואלים אותי הכי הרבה, ולכן חשוב לי להגיד קודם כל שבראש ובראשונה הקלפים נועדו לכם - ההורים. תוכלו להצטייד בהם בכל שלב (גם לפני גיל ההתבגרות) על מנת להכיר, לדעת ולהבין.


לילדים רבים בגילאי 9-10 יש כיום כבר טלפון סלולרי משלהם. האינטרנט שנגיש דרך הטלפון (או במחשב בחדר) יכול למצוא עבורם במהירות-שיא תשובות לשאלות שמעסיקות אותם. זה יכול להיות תוכן שלא מותאם לגיל שלהם ואולי אפילו שגוי. התפקיד שלנו כהורים, הוא לתווך את המידע הנכון והמותאם, מוקדם ככל שניתן ובצורה מפוקחת ומדורגת, ובקצב שמרגיש לכם נכון. לכן זה הגיל האופטימלי להתחיל לדבר על מיניות וגיל ההתבגרות.


היתרון ב"קלפי טיפות" הוא האפשרות להתחשב בבשלות האישית של הילדה, המידע שאליו כבר נחשפה, והנכונות שלה לנהל סוג כזה של שיחה – אתכם, ההורים. ככל שהיא תחוש פתיחות מצדכם, וככל שהיא תקבל מכם כלים מתאימים, כך יהיה לה קל יותר להתמודד עם התקופה החדשה אליה היא נכנסת בחייה.


הבן שלך לא ביקש שתכיני כאלו קלפים גם עבור בנים?

לא, הוא לא ביקש... 🙂 אבל הוא כן מתעניין בקלפים, וזה באמת משהו שאני מתכוונת לפתח בהמשך. גם להם מגיע מידע איכותי.


אז איך קונים???

המוצר נמצא כרגע עדיין בתקופת ההשקה שלו,

ולכן אפשר כרגע לרכוש אותו רק דרך האתר שלי: https://ti-pot.co.il.


המחיר של המארז, הכולל את הקלפים והנרתיק למוצרי ההיגיינה, הוא 189 ש״ח. אבל כרגע, בזמן תקופת ההשקה יש הטבה של 30 ש״ח הנחה ומשלוח חינם. כדי לקבל את ההטבה צריך להזין את קוד הקופון meydale בעת הרכישה.


אם יש לכם שאלות, או אם אתם רוצים לקבל עדכונים אני מצרפת כאן את הקישורים לערוצים שדרכם ניתן לפנות ללירון:

אתר "טי-פות": https://ti-pot.co.il

עמוד האינסטגרם: www.instegram.com/tipotcards

עמוד הפייסבוק: www.facebook.com/tipotcards


פוסטים קשורים

הצג הכול

1件のコメント


ゲスト
2023年11月28日

מושששששששששששששששששששששששששששששששששש😍😘

いいね!

| נהנים מהתכנים בבלוג?

הרשמו עכשיו לניוזלטר וקבלו מתנה: קובץ פעילויות קלילות לבית להדפסה שיגרמו להם לתרגל קריאה בכיף!

חיפוש לפי תגיות

פוסטים אחרונים

bottom of page