top of page

הבלוג

טיפים ורעיונות להורים

ללמוד תכנות זה משחק ילדים

שוב סגר... בפעם השלישית השנה נגזר עלינו לשהות במשך כמה שבועות רוב הזמן בבית. הילדים משועממים וזמן המסך גדל כמובן בהתאם. איך אפשר לנצל את הזמן הזה למשהו מועיל? במסגרת המאמצים למצות את המיטב מהזמן הזה בדקתי האם ניתן ללמד ילדים צעירים עקרונות של תכנות בסיסי באמצעות אפליקציות. ניסיתי כמה בעצמי וגם עם בן החמש שלי ואני משתפת את הממצאים אתכם. בשורה התחתונה: אפשר ללמד ילדים צעירים תכנות גם בלי חוג ובלי להכיר שפות תכנות מתוחכמות. משחק באפליקציות זה דרך כיפית ללמוד את העקרונות הבסיסיים של תכנות.


למה הכוונה - עקרונות בסיסיים?

הכוונה היא להסביר למחשב איך לבצע משימה צעד-אחרי-צעד, על ידי שימוש בפקודות מאד פשוטות כגון "לך צעד אחד קדימה" או "קפוץ קפיצה אחת למעלה". בפוסט הבא יש רשימה של שלוש אפליקציות שאנחנו נהנינו להשתמש בהן. האפליקציות מיועדות לילדים צעירים, גיל 5-8 פחות או יותר - לצערי לא מצאתי משהו שמתאים לילדים גדולים יותר שאינם דוברי אנגלית.

ילדה יושבת מול לפטופ

מוכנים?

הנה, מתחילים:

 

קוד מונקי ג'וניור (Code Monkey Jr):

האפליקציה, שפותחה ע"י חברת "קוד מונקי", היא משחק מחשבה המדגים את הפקודות הבסיסיות בתכנות. בכל שלב במשחק, מטרת השחקן היא ליצור את רצף הפקודות המתאים כדי לגרום לקוף להגיע לתיבת האוצר המיוחלת, ובדרך לאסוף כמה שיותר בננות. הפקודות הן ויזואליות (בעיקר חיצים בגרסאות שונות) ולכן מתאים גם לילדים שאינם קוראים.

המשחק מעוצב יפה ובצורה ברורה, והוא מכיל 31 שלבי משחק מאתגרים ומהנים, המחולקים לפי נושאים ומדורגים לפי רמת קושי. יש מקרים שבהם יש יותר מפתרון אחד אפשרי, ואם הוא לא ארוך מדי ועונה על כל תנאי הבעיה אז הוא מתקבל.

המשחק אינו מצריך ניסיון ומאפשר לילדים ללמוד באופן עצמאי ולהתקדם במשחק בהתאם לקצב האישי של כל ילד וילד. האפליקציה היא חינמית אך החיסרון שלה הוא שהיא מוגבלת: יש כמות מועטה של שלבים ואין אפשרות לרכוש נוספים.


באתר של קוד מונקי ניתן למצוא סביבה עשירה יותר וקורסים מקיפים יותר לתכנות.

 

אקדמיית קוד-ספארק (Code Spark Academy):


אפליקציית "קוד ספארק אקדמי" מכילה מספר רב של אפשרויות. בדומה לאפליקציית "קוד מונקי" יש בה משחקים ללימוד פקודות בסיסיות בתכנות. המשחקים מחולקים לפי נושאים ושלבים, ובכל שלב במשחק דמות השחקן צריכה לצלוח אתגר. בנושא הבסיסי ביותר הילדים לומדים את הפקודות הבסיסיות (ימין / שמאל / קדימה / אחורה וכו') תוך כדי שהם עוזרים לדמות הבלש לאתר את הסופגניות סופגניות שהמפלצת השובבה גנבה. בנושא הבא הם לומדים לולאות (רצף פקודות שחוזר על עצמו) כאשר הבנאי מנסה לצלוח ערמות של ארגזים ולהשיג לעצמו כלי עבודה, וכך הלאה. לכל נושא דמות אחרת, ומגוון הפקודות הולך וגדל ככל שמתקדמים בשלבים. הפקודות הן ויזואליות ולכן המשחק מתאים גם לילדים שאינם קוראים.


כשנמאס מאתגרי החידות, הילדים יכולים להיכנס לאזור יצירת המשחקים, וליצור אתגרים בעצמם. כמו כן ניתן לאמץ "חיית מחמד וירטואלית" וכמובן ליצור תהליכי אוטומציה לטיפול בחיות. בנוסף למשחקי התכנות יש באפליקציה יש כמה מיני-משחקים נוספים.


האפליקציה היא בתשלום, אך ניתן לקבל שבוע ראשון חינם להתנסות. לאחר מכן יש לעשות מנוי חודשי או שנתי. כשפניתי לתמיכה שלהם כדי לשנות את סוג המנוי שלי קיבלתי מענה מהיר וגם קופון הטבה למנוי של חודש ב-0.99$. שווה. ניתן לראות עוד מידע באתר של קוד ספארק.

 

קוד קארטס (Code Karts):

הילדים שלכם חולים על מכוניות? אז יש סיכוי שהמשחק הזה יהיה מושלם בשבילם. במשחק ארבעה שלבים, המדמים מסלול מכוניות. בכל שלב צריך להתניע את המכונית ולהגדיר את הפקודות כדי לכוון את המכונית לכיוון המתאים להתפתלות בכביש. המטרה, כמובן, היא להגיע לסוף המסלול.


למשחק ארבע רמות קושי שבכל אחת מהן מספר שלבים. את עשרה השלבים הראשונים ניתן לשחק בחינם, ואם רוצים להמשיך צריך לשלם סכום סמלי. בשלבים החינמיים החיצים גם מסומנים בצבע, מה שהופך את החידות לקצת קלות מדי. בן החמש שלי צלח אותן בקלות ולא עניין אותו להמשיך. אני מצאתי את המשחק יפה ויזואלית, נגיש לקטנטנים ובעיקר אהבתי את הזיקוקים שבסיום המסלול! :-)

 

אם אתם מכירים אפליקציות רלוונטיות נוספות, כיתבו לי, אשמח להכיר!

ואם אתם מחפשים רעיונות איך לקדם את הילדים בחשבון באמצעות אפליקציות אז כדאי לקרוא את הפוסט הזה. ופוסט נוסף על אפליקציות ללימוד קריאה נמצא כאן.מאחלת לכם סגר קליל וחמים.. אני ממש מחכה שנחזור להסתובב בחוץ כמו פעם.

פוסטים קשורים

הצג הכול

コメント


| נהנים מהתכנים בבלוג?

הרשמו עכשיו לניוזלטר וקבלו מתנה: קובץ פעילויות קלילות לבית להדפסה שיגרמו להם לתרגל קריאה בכיף!

חיפוש לפי תגיות

פוסטים אחרונים

bottom of page