top of page

הבלוג

טיפים ורעיונות להורים

רעיונות לפעילות ל"ג בעומר לילדים

אין מה לעשות, בתור ילד - ל"ג בעומר בלי מדורה זה לא "הדבר האמיתי". מצד שני, המדורות של ל"ג בעומר זה באמת זיהום אוויר מטורף ומיותר, ולכן כאמא, אני בהחלט שמחה שהמנהג הזה נאסר בשנים האחרונות ברוב העיריות. מצד שלישי (כן, יש צד כזה!) כן רוצים לציין את החג ולעשות פעילות לילדים, בעיקר בגילאים הצעירים.


אם אתם בוועד ההורים השנה יש לכם שתי ברירות: להזמין מפעיל או לארגן פעילות בעצמכם. האמת שזה לא כזה מסובך כמו שזה נשמע: מזג האוויר כבר חמים בתקופה הזו, ולכן אפשר לקיים את הפעילות באחד מהגנים הציבוריים שבשכונה שלכם, בשעות אחר הצהריים כשעדיין יש אור. חוץ מההפעלה עצמה כדאי כמובן לארגן כיבוד לכל המשתתפים.

מדורה

אז ריכזתי כאן כמה רעיונות לפעילויות שיכולות להתאים לפעילות ל"ג בעומר שנערכת בחוץ, ושמתאימות לילדים בגילאי גן עד כיתה ב' פחות או יותר.


משימות קבוצתיות

  • מרוץ שליחים עם תפוחי אדמה: מחלקים את הילדים לשני טורים שווים, ומסמנים קו התחלה וסיום. הילדים נדרשים להעביר ערימה של תפוחי אדמה מקו ההתחלה לקו הסיום, כאשר בכל פעם רק ילד אחד יכול לרוץ עם תפוח אדמה אחד ביד. הקבוצה הראשונה שמסיימת להעביר את הערימה שלה – מנצחת. עוד רעיון הוא ללכת כאשר כל ילד מחזיק בפה כף עם תפוח אדמה קטן: צריך להגיע לקו הסיום בלי להפיל את תפוח האדמה מהכף. טור הילדים הראשון שמסיים הוא המנצח.

  • גם קפיצה בשקים הוא מרוץ שליחים כייפי במיוחד ואהוב על הילדים. אם אין לכם שקים, גם ציפיות של כריות יכולות לשמש כתחליף ראוי, רק קחו בחשבון שלא תוכלו להשתמש בהן יותר אחרי זה... 😊

  • מירוץ שליחים הקשור לאש: כל ילד נדרש ללכת מקו ההתחלה לקו הסיום עם נר דולק על הראש. אני לא מתכוונת כמובן לנר אמיתי, אלא למנורות פלסטיק בצורת נר שניתן לקנות בשקלים בודדים (אפילו באיקאה יש כזה).

  • קליעה למטרה עם חץ וקשת: עבור ילדים מגיל 5 ומעלה, ניתן להכין מראש שתי קשתות וחבילת חיצים ולעשות תחרות קליעה למטרה בין שתי קבוצות. את הקבוצות מעמידים בשני טורים שווים, והראשון בקבוצה מקבל את הקשת ואת אחד החיצים ומנסה לירות כמיטב יכולתו לכיוון המטרה. המטרה יכולה להיות ערימה של פחיות ריקות או כוסות חד פעמיות המסודרות הפוכות זו על גבי זו במין משולש. אחרי שהילד הראשון יורה, הוא מעביר את הקשת לבא אחריו, שמנסה את כוחו, וכך הלאה. הקבוצה שהצליחה להפיל כמה שיותר פחיות/כוסות היא המנצחת. כאן למשל, מדגימים איך בונים קשת לבד, וגם כאן.

  • וכמובן, אחרון חביב – משיכת חבל.

משיכת חבל

משחקי חברה שמתאימים למרחב פתוח

  • "משחק הכסאות", כאשר ניתן להשתמש בחישוקים המונחים על האדמה במקום כסאות.

  • משחקי הוראות: "ים יבשה", "המלך אמר" ו"אחת שתיים שלוש דג מלוח".

  • הליכה על נייר: הילדים עומדים במעגל וכל ילד מקבל דף נייר ומניח אותו מתחת לרגליו. הילדים הולכים במעגל כאשר מותר ללכת רק על הניירות. אחרי שסיימו הקפה מלאה, כל ילד אוחז בנייר, חותך אותו לחצי ומניח שוב על הרצפה. כך מבצעים הקפה נוספת, כאשר מותר לדרוך רק על הניירות. בשלב הבא שוב חותכים את הנייר לחצי וכך הלאה, עד שכבר ממש צריך ללכת על קצות האצבעות. משחק כייפי ומצחיק.

  • "חבילה עוברת" עם משימות הקשורות לחג.

  • משחקי "תופסת".

אוכל!

אם יש לכם אפשרות בכל זאת להבעיר אש, אפשר להשיג סאג' ולהכין פיתות. זו פעילות שכל הילדים נהנים ממנה. לטובת העניין נדרש שולחן ומספר מערוכים קטנים (מקל של מטאטא שחתוך לחתיכות גם ייתן מענה מצוין). יש להכין מראש כמות גדולה של בצק ולתת לילדים להכין בעצמם את הפיתות. על הפיתות המוכנות אפשר למרוח חומוס, שוקולד או – המועדף עליי – שמן זית עם זעתר (עדיף עם קצת לבנה). וכמובן לשריין הורה אחד או שניים שיהיה מוכנים להשגיח על ההכנה.


התמונה מתוך האתר "ריח של בית", שם גם תוכלו למצוא מתכון מצוין לבצק.


וכמובן אל תשכחו לכלול בכיבוד - מים! שזה גם ככה מה שרוב הילדים (והמבוגרים) מעדיפים לשתות ועם מה שנשאר אפשר גם לכבות את האש בסוף :-)


לסיכום, מקווה שהצלחתם לקבל השראה מהרעיונות!

מאחלת לכם פעילות מוצלחת וחג שמח :-)

ואם אתם בדיוק מחפשים מתנות לסוף השנה... מוזמנים ליצור איתי קשר ולקבל הצעת מחיר למארזי "חידות מתגרדות" לכל ילדי הכיתה או הגן. ככל שהכמות עולה כך המחיר יורד... :-)


פוסטים קשורים

הצג הכול

Comments


| נהנים מהתכנים בבלוג?

הרשמו עכשיו לניוזלטר וקבלו מתנה: קובץ פעילויות קלילות לבית להדפסה שיגרמו להם לתרגל קריאה בכיף!

חיפוש לפי תגיות

פוסטים אחרונים

bottom of page