top of page

הבלוג

טיפים ורעיונות להורים

איך תארגנו בעצמכם הפעלת יום הולדת לילדים בחורף

השבוע התקשרה אליי מישהי שרצתה לארגן מסיבת יום הולדת לבן שלה. היא אמרה שביררה עלויות של מפעילים וזה ממש יקר, ושהיא חושבת לעשות את ההפעלה בעצמה. היא הגיעה אליי דרך אחד מהפוסטים שלי שעוסקים בתכנון משחק "חפש את המטמון" ליום הולדת. כשהתחלנו לדבר התברר שהמסיבה מתוכננת לדצמבר. הסברתי לה שפעילות "חפש את המטמון" לקבוצה היא פעילות שמקיימים בדרך כלל בחוץ. אבל בתאריך כזה עדיף לתכנן פעילות שמתאימה למקום סגור, אחרת היא עלולה לגלות שיש תחזית לגשם וזה יהרוס לה את התוכניות.


במהלך השיחה איתה, ניסיתי להיזכר בפעילות גיבוש שארגנתי בעבר לכיתה של בני הגדול בתקופת החורף: השתמשנו ב"מועדון דיירים" שאחד מהוריי הכיתה שריין בבניין בו הם גרו. בחלק הראשון של האירוע עשינו משחק בינגו ובחלק השני הפעלנו אותם עם משחקי חברה שונים. כל ילד התבקש להביא איתו חטיף ובקבוק שתייה אישי וכך ארגנו גם בקלות כיבוד לילדים.


כשאתם באים לתכנן פעילות לילדים (יום הולדת או פעילות גיבוש) במיתחם סגור קחו בחשבון - למי הפעילות מיועדת? כמה מבוגרים יהיו נוכחים לעזור? לילדים בכיתה ב' לא בטוח שיהיה סבלנות למשחק בינגו ארוך, אבל לילדים בכיתה ד' סביר שכן. פעילות יצירה לילדים צעירים מצריכה נוכחות של מבוגרים שיעזרו למי שמתקשה. כמו כן פעילות יצירה פחות מתאימה לקבוצה גדולה המכילה בנים אנרגטיים, אבל כן יכולה להתאים לקבוצה קטנה, ובפרט לקבוצה של ילדות.


ילדה נושאת מתנות

לפני שמתחילים, כמה טיפים

 • העריכו מראש כמה זמן אתם מקדישים לכל אחד מחלקי הפעילות: משחק בינגו יכול לקחת אפילו שעה... תלוי כמה זמן אתם "מורחים" את זה. משחקי חברה אפשר לשחק שוב ושוב כדי שלכל הילדים תהיה הזדמנות להשתתף. אם זו מסיבת יום הולדת כדאי לשריין גם זמן לנשנושים, להדלקת נרות ואכילת עוגה.

 • מה הגודל של המיתחם שבו אתם מקיימים את הפעילות? ככל שמדובר במיתחם גדול יותר כך חופש הפעולה שלכם גדול יותר: תוכלו לעשות פעילויות שמשלבות קבוצה גדולה של ילדים ביחד. לעומת זאת, אם המיתחם שלכם קטן (סלון של בית למשל) אז ככל הנראה המשחקים יהיו של 2-3 ילדים בכל פעם, בזמן שכל שאר הילדים יושבים במקום.

 • אופי הפעילות יהיה תלוי מאד באופי הקבוצה של הילדים שמשתתפים בפעילות: בגדול - יותר קל להפעיל קבוצה של ילדים גדולים (כיתה ג' ומעלה) מאשר ילדים צעירים, ובדרך כלל יותר קל להשתלט על קבוצה של בנות מאשר קבוצה של בנים אנרגטיים. אז אם אתם מתלבטים אם לארגן פעילות בעצמכם או לשלם למפעיל: אם אתם אוהבים להפעיל ילדים או שיש לכם ניסיון בתחום - לכו על זה! אבל אם זה לא המצב אז שווה לשקול את ההוצאה כי מפעיל/ה מגיעים עם תוכן מוכן מראש ואביזרים לפעילות, מה שלכם ככל הנראה אין... ולכן סיכוי טוב יותר שיצליח לגייס את הקשב של הילדים ולקיים פעילות מוצלחת.

 • אם המשחקים שאתם מתכננים מכילים פרסים (כמו למשל במקרה של בינגו או חבילה עוברת) אז תדאגו לרכוש גם "פרסי ניחומים" לכל המוזמנים כדי שכולם ירגישו שיצאו עם משהו. שימו לב שהפרסים המרכזיים לא יהיו יקרים מדי או מנקרי עיניים כדי למנוע עוגמת נפש למי שלא זכה. פרס סמלי הוא מספיק בהחלט.

 • דאגו לשולחן כיבוד ושתייה שיהיה זמין לאורך האירוע (קל יותר להפעיל ילדים שבעים מאשר ילדים רעבים). וטיפ אחרון - אל תקחו הכל על עצמכם! בקשו מעוד בני משפחה או חברים לעזור לכם בארגון ובתפעול האירוע.

רעיונות לפעילות שמתאימה לחלל סגור

הנה כמה רעיונות לפעילויות שניתן לקיים בחלל סגור:

 1. פעילות יצירה

 2. משחקי חברה קבוצתיים

 3. משחקי תחרות בין 2-3 ילדים

 4. משחק בינגו

בהמשך אפרט קצת על כל אפשרות ואתן רעיונות. אתם תצטרכו כמובן לתכנן את הפרטים הספציפיים, בהתאם לצורך שלכם.


פעילות יצירה

פעילות יצירה מתאימה לקבוצה קטנה של ילדים. היא יכולה גם להתאים לקבוצה גדולה - בתנאי שיש לכם מספיק מבוגרים באזור שמוכנים לתת יד ולעזור למי שמתקשה. כדי שלילדים יהיה נוח לעבוד כדאי להתארגן מראש עם כמה שולחנות, ולמנות "מבוגר אחראי" אחד לפחות לכל שולחן.

היופי בפעילות יצירה הוא שאין גבול לרעיונות שאפשר ליישם:

 • פעילות יצירה עם אוכל: למשל קישוט עוגה קטנה או קאפקייק שהכנתם מראש עם דמות מבצק סוכר או בעזרת זילוף קצפת בצבעים שונים. יש להסביר לילדים איך עובדים עם החומרים ורצוי גם להכין מראש דוגמה או שתיים שהילדים יוכלו לחקות.

 • ציור על חלוקי נחל: בעזרת צבעי אקריליק, מכחול ולכה לציפוי או על ידי שימוש בטושים אקריליים המיוחדים לעבודות כאלו תוכלו ליצור אבנים צבעוניות ואישיות, את האבנים ניתן אח"כ לשים לקישוט על מדף או שולחן או בעציצים, כמו בתמונה המצורפת.

 • הכנת מתקן לעפרונות ע"י שימוש בקופסאות שימורים ריקות (ונקיות), סול דביק וטושים. כאן למשל תוכלו למצוא הוראות למיתקן לעפרונות בצורת מיניונים. אפשר כמובן גם לקשט בדוגמאות אחרות.

 • ולילדים יותר גדולים: הכנת חולצה בעיצוב אישי: קונים מראש חולצות לבנות פשוטות וחומרי יצירה מתאימים ונותנים לילדים להכין חולצה כיד הדמיון הטובה עליהם. כאן למשל תוכלו למצוא הסבר איך מעבירים ציורי ילדים לחולצה בעזרת גיהוץ. אפשר להוסיף גם מגוון חומרים לעיצוב: תחרה, פטצ'ים, פרנזים, כפתורים, פנינים, אבני חן, פייטים ועוד. את החומרים הללו אפשר להדביק על החולצה כדי ליצור קישוטים בעיצוב אישי.

אלו כמובן רק כמה רעיונות. תוכלו למצוא ברשת עוד המון.


משחקי חברה קבוצתיים

הנה רשימה חלקית של משחקים שמתאימים לפעילות קבוצתית במתחם סגור:

 • חבילה עוברת הילדים יושבים במעגל ונותנים לאחד מהם חבילה העטופה בהרבה שכבות של נייר. במהלך המשחק משמיעים מוזיקת רקע: כל זמן שהמוזיקה מנגנת הילדים מעבירים הלאה את החבילה מאחד לשני. כשהמוזיקה מפסיקה, עוצרים. הילד שאצלו החבילה נמצאת מוריד שכבה אחת של נייר עיתון, ואז ממשיכים הלאה. המשחק מסתיים כשכל שכבות הנייר הוסרו. הילד האחרון זוכה בפרס שמתחבא בפנים. הגרסה הפשוטה - פרס העטוף בהרבה שכבות נייר. גרסה מתוחכמת יותר המתאימה למשחקי גיבוש - בכל שכבה יש פתק עם הוראות למי להעביר את החבילה. דוגמאות להוראות: "מסרו את החבילה לילדה הכי מצחיקה בכיתה", "מסרו את החבילה לילד עם שיער בצבע חום", "מסרו את החבילה לילד או הילדה שיושבים לימינך" וכו'. גרסה עם משימות - בכל שכבה יש פתק עם הוראות למשימה אישית שצריך לבצע, ורק אחרי ביצוע המשימה מותר להוריד שכבת נייר. דוגמאות למשימות: "אמרו שמות של שלוש חיות שמתחילות באות ק'", "תעברו במעגל ותלחצו ידיים לכל הילדים", "תעשו חיקוי של אחד מהמורים שמלמדים את הכיתה", "ספרו בדיחה" וכו'. * אפשר לשלב בין שכבות הנייר עוד כמה פרסים קטנים, זה יותר יותר עניין.

 • כסאות מוסיקליים משחק ילדות מוכר, נכון? מסדרים בשורה כמות של כסאות, כך שיש כיסא אחד פחות ממספר הילדים המשחקים. מתחילים לנגן ברקע את המוזיקה וכולם מסתובבים סביב הכיסאות עד שהם שומעים את המוזיקה נעצרת, ואז כולם ממהרים לתפוס כיסא כמה שיותר מהר. הילד האחרון שנשאר ללא כסא פורש מהמשחק. מסירים כסא אחד מהשורה ומתחילים שוב לנגן את המוסיקה. וכך המשחק ממשיך וחוזר חלילה עד שנותר רק כסא אחד וילד אחד שמתליח לתפוס אותו.

 • שוקו, בננה, אלסקה הילדים עומדים במעגל ומבוגר מפעיל אותם באופן הבא: מגדירים מראש 3 הוראות: כשהמפעיל אומר את המילה "שוקו" כל הילדים מסתובבים רבע סיבוב ימינה. כשהמפעיל אומר את המילה "בננה" כל הילדים מסתובבים רבע סיבוב שמאלה. כשהמפעיל אומר "אלסקה" כל הילדים מוחאים כפיים. עושים כמה נסיונות לדוגמה, כדי שהילדים יבינו את המשחק. ואז מתחילים לזרוק אקראית את ההוראות "שוקו" ו"בננה" כדי לבלבל את הילדים. כשהילדים מתחילים לקלוט את העניין מוסיפים את ההוראה השלישית. אם זה קל מדי אפשר להוסיף מילת הוראה רביעית… מי שמתבלבל ונפסל מתיישב על הקרקע ולא ממשיך לשחק.

 • פריז כל הילדים קופצים רוקדים... כל זמן שהמוסיקה מנגנת ברקע. כשהמוזיקה מפסיקה הם צריכים לקפוא במקום. מי שלא קופא - נפסל. הילד האחרון שעדיין במשחק הוא המנצח.

 • ברווז, ברווז, אווז משחק מעגל קלאסי. כל הילדים יושבים במעגל ברגליים משוכלות. בוחרים אחד מהם להיות ה"אווז". האווז קם ומסתובב במעגל הילדים, מקיש (בעדינות!) על ראשו של כל אחד ממשתתפים. בכל פעם שה"אווז" מקיש בראש, הוא או היא אומרים "ברווז". כשהם מחליטים על האדם שהם רוצים שירדוף אחריהם, הם מקישים על הראש של אותו אדם ואומר "אווז" ואז מתחילים לרוץ. אם הם מצליחים לעשות את כל הדרך מסביב למעגל, בחזרה למושב הריק שנותר פנוי, אז הם כבר לא ה"אווז". הילד שלא הצליח לתפוס אותם הופך לאווז החדש.

 • לימבו שני מבוגרים אוחזים בשני קצותיו של מקל מטאטא (או מקל דומה) בצורה רופפת, בגובה הבטן. הילדים הולכים בתורות מתחת למקל מבלי לגעת בו, מכופפים את הברכיים ונשענים לאחור לפי הצורך. אחרי שכל הקבוצה עברה, מורידים את גובה המקל עוד קצת. כל מי שנופל, נוגע בקרקע בידיים או נוגע במקל, פורש מהמשחק. מומלץ כמובן להוסיף מוסיקת רקע מקפיצה, זה עושה את הכל יותר שמח.

 • שבירת פיניאטה תלו את הפיניאטה כך שתהיה תלויה בערך בגובה הראש של הילדים. השחקנים מתחלפים בניהם וכל אחד בתורו מכה עם מקל את הפיניאטה עד שהיא נקרעת ונפתחת. למען הבטיחות, שימו לב שבכל פעם רק משתתף אחד מתקרב לפיניאטה והשאר נשארים להסתכל כמה מטרים משם. את הפיניטאה ניתן לרכוש בחנויות שמתמחות באביזרים למסיבות ולמלא אותה בממתקים ופינוקים.


משחקי תחרות בין ילדים

אפשר לעשות משחקי תחרות בין שניים או שלושה ילדים בכל פעם, בזמן ששאר הקבוצה מעודדת את המשתתפים. אפשרות נוספת היא לעשות תחרות בין קבוצות כך שבכל פעם נציג מקבוצה אחת מתחרה בנציג מקבוצה שנייה וכך התחרות היא יותר קבוצתית, וכל קבוצה מעודדת את הנציג שלה.

 • תחרות ביצה וכפית עדיף כמובן להשתמש בביצה קשה ליתר בטחון :-) ואפשר גם להחליף את הביצה בתפוח אדמה קטן או כדור פינג-פונג. שמים את הכפית בפה ועליה מניחים את החפץ העגול. שני ילדים מתחרים בניהם מי מגיע הכי מהר לקו הסיום בלי להפיל את הביצה / תפו"א / כדור מהכפית.

 • קפיצה בשקים זה מתאים כמובן אם יש מספיק מרחב ואם אין שכנים למטה שעלולים לסבול מהעוצמה של הקפיצות. בתור שקים אפשר להשתמש בשקיות אשפה חזקות או בסלי בד גדולים. שימו לב שהשק מתאים לגודל הילדים.

 • תחרות ריצה עם בלונים בלונים זה תמיד הולך טוב במסיבות, הנה כמה רעיונות להשתמש בהם גם למשחקי תחרות: למשל, יש להגיע לקו הסיום ע"י קפיצה עם בלון מנופח בין הברכיים. אפשרות נוספת היא להתחרות בזוגות כאשר כך זוג צריך לבחור את הדרך המועדפת עליהם להגיע לקו הסיום עם הבלון ובלי להשתמש בידיים (אפשר להחזיק את הבלון מעוך בין הראשים, או עם הגב או הבטן). בפעילות הזו יש פוטנציאל להרבה רגעים מצחיקים.

 • לא להפיל את הבלון אם כבר עוסקים בבלונים, אז עוד רעיון הוא לתת לכל ילד בלון מנופח והמטרה היא לשמור עליו הכי הרבה זמן באויר. הילד הראשון שהבלון נופל לו על הרצפה - מפסיד. אפשר להקשות ע"י דרישה שאחת מהידיים תהיה מקופלת מאחורי הגב וכדומה.

 • עוד רעיונות קלאסיים: להשחיל נר לבקבוק, לעטוף את השותף בניר טואלט, למצוא סוכריה בקערית קמח וכו'.


משחק בינגו

את המשחק הזה נראה לי שכולם מכירים... נכון? כל משתתף מקבל כרטיס עם מספרים וטוש או קיסם מחודד. מפעיל המשחק מגריל מספרים וכל אחד מסמן בטוש (או מנקב עם הקיסם) את המספרים שמופיעים אצלו בכרטיס. המנצח הוא הראשון שמצליח לסיים לסמן את כל המספרים בכרטיס שלו ולהכריז על כך. אפשר גם לעשות את המשחק בשלבים: כאשר השלב הראשון הוא לסיים שורה או טור, שלב שני הוא לסיים את שני האלכסונים, ושלב שלישי הוא לסיים את כל הכרטיס. אופציה נוספת היא לתת לראשון שסיים את כל הכרטיס את הפרס הראשון ולהמשיך את המשחק עד שיש זוכה או שניים נוספים.


בשביל משחק בינגו דרושה הכנה מראש:

כרטיסים - הרשת מלאה ב"מחוללי בינגו" חינמיים שבהם תוכלו לייצר כרטיסי בינגו מספרים בעיצוב החביב עליכם ולהדפיס אותם. למשל בקישור הזה. מספרים להגרלה - אם אין לכם או לשכנים במקרה משחק בינגו בבית, אפשר להכין כזה לבד: האפשרות הקלה ביותר היא להכין 100 פתקים קטנים כשעל כל אחד מהם מופיע מספר בין 1 ל-100 ולשים את כולם בשקית אטומה. בכל פעם שולפים אקראית פתק ומכריזים על המספר. אפשרות אחרת נחמדה היא לרכוש 100 כדורי קלקר מהסוג המשמש ליצירה ולרשום על כל כדור מספר בין 1 ל-100. אם אתם מכינים את המשחק בעצמכם אז תכינו גם פלקט שבו תסמנו כל מספר שיצא, כדי שהילדים יוכלו לראות בכל רגע ורגע אילו מהמספרים כבר הוגרלו.


איך מעבירים משחק בינגו מוצלח:

בינגו הוא משחק ארוך והאתגר הוא לשמור על הקשב והריכוז של הילדים לאורך כל המשחק. לשם כך צריך להפעיל אותו בצורה מעניינת ומצחיקה, ולשתף את הילדים גם בחלק של הגרלת המספרים ולא רק בסימון שלהם על הכרטיס. הנה כמה רעיונות שתוכלו להשתמש בהם כדי להפעיל את הילדים במהלך המשחק:

 • להזמין מדי פעם את אחד מהילדים שישלוף או יגריל מספר במקומכם.

 • "שכל אחד עכשיו ידמיין את המספר שהוא הכי היה רוצה שיצא עכשיו..., ובואו נראה מה יצא! 43! מי דמיין את המספר הזה? תרימו ידיים מי שביקש את המספר הזה!"

 • "ו... המספר הבא הוא הסכום של 12 ועוד 13...! מי יודע להגיד לי מה המספר?"

 • "ו... המספר שיצא עכשיו הוא הגיל של מדינת ישראל! יודעים מה המספר הזה???"

 • "בואו נראה למי כבר יש שורה אחת מלאה בכרטיס שלו... תרימו ידיים מי שיש לו כבר שורה מלאה".

 • "כמה מספרים עוד חסרים לכם בכרטיס? למי יש פחות מחמישה מספרים שחסרים לו?"


איך עוד אפשר לשדרג אירוע כזה?

 • אם אתם חובבי איפור אפשר לשלב איפור פנים לילדים בתחילת האירוע.

 • אפשר להכין מסגרת גדולה שהילדים יוכלו להחזיק ולארגן "עמדת צילום" למזכרת.


לסיכום, ארגון והפעלה של מסיבה לילדים זה לא משימה בלתי אפשרית :-) בכמה שעות של מחשבה ועבודה תוכלו לארגן פעילות מהנה שתיזכר כחוויה מוצלחת לכל המשתתפים. ארגנתם? אשמח לשמוע חוויות!

רוצים להפעיל בעצמכם יום הולדת ולא יודעים איך להתחיל? צריכים עזרה בתכנון המשימות? מוזמנים ליצור איתי קשר.

פוסטים קשורים

הצג הכול

Comments


| נהנים מהתכנים בבלוג?

הרשמו עכשיו לניוזלטר וקבלו מתנה: קובץ פעילויות קלילות לבית להדפסה שיגרמו להם לתרגל קריאה בכיף!

חיפוש לפי תגיות

פוסטים אחרונים

bottom of page