top of page

הבלוג

טיפים ורעיונות להורים

המסיבה שהשתבשה - ספר שמגשים חלום

רון קגן הוא סופר צעיר שהוציא לא מזמן את ספרו הראשון. כמה צעיר? ממש צעיר. כמעט בן 12. אחרי שקראתי את הספר ונהניתי, נפגשתי עם רון לראיון קצר. בראיון דיברנו עליו, על החלום להוציא ספר ועל האופן שבו הגשים אותו. הריאיון נערך עם רון ואמו, מאיה. אם יש לכם בבית ילד או ילדה שנהנים לכתוב, הפוסט הזה הוא בשבילכם.


לפני שנתחיל, הנה קצת רקע על הספר:

הספר של רון נקרא "המסיבה שהשתבשה". גיבור הספר הוא ניק, ילד בן גילו של רון, שמתעניין מאד במדע, ושאחד מהתחביבים שלו הוא קריאה על חייהם של מדענים וממציאים חשובים. ניק, כפי שאתם יכולים לתאר לעצמכם, חולם להיות בעצמו מדען חשוב כשיהיה גדול, ולכן הוא משקיע בלימודים ונחשב לאחד מהתלמידים המצטיינים בכיתה. לכבוד יום הולדתו ה-12 ניק מארגן בעזרת חבריו מסיבה, בהשתתפות ילדי הכיתה. המסיבה מוצלחת מאד עד ש... פתאום... קורה משהו מוזר ומפחיד...! את ההמשך לא נגלה כמובן, כדי לא להרוס לכם את ההנאה מהספר עצמו, ורק נציין שהסוף הוא טוב. 😊

רון, ספר על עצמך...

רון מעיד על עצמו שהוא אוהב מאד לקרוא ובעיקר, לכתוב. את החלום להיות סופר הוא מטפח כבר מגיל צעיר, ובעבר יצא לו לכתוב כמה וכמה סיפורים קצרים. את הסיפור שעליו מבוסס הספר הוא כתב במסגרת מטלה של בית ספר כשהיה בכתה ה'.


אז איך קרה שדווקא הסיפור הזה הפך להיות הספר הראשון שלך?

"הבאתי את הסיפור הביתה והראיתי לאימא שלי, והיא קראה ומאד אהבה אותו. אימא שלי ידעה שאני חולם להיות סופר והיא אמרה לי שכדאי לי להוציא את הסיפור הזה כספר". אימא של רון מסבירה: "הסיפור הזה היה שונה מהסיפורים הקודמים, משהו בעלילה שלו נתן לי את ההרגשה שזה סיפור שמתאים לצאת כספר". רון ממשיך: "אני ממש התלהבתי מהרעיון. כדי להתחיל בתהליך כתיבת הספר היה צריך להרחיב את הסיפור מכיוון שבגרסה הראשונה הייתה רק המסיבה והדמויות. אז בשלב הראשון כתבתי פרק נוסף, שלא היה בסיפור המקורי. הפרק הזה הרחיב את העלילה ואפשר היה ללמוד ממנו על האופי של הדמויות בספר ועל היחסים הטובים שבין ניק לחברים שלו. אחרי זה כבר השלד של הספר היה מוכן ורק היה צריך פה ושם להוסיף דברים."


איך ידעתם מה צריך לעשות כדי להוציא ספר?

מאיה, אימא של רון, היא זו שעונה לי על השאלה: "יצא לי בעבר להיתקל בפרטים של מישהי שעוזרת להוציא ספרים לילדים. פנינו אליה והיא הסכימה ללוות אותנו בתהליך. זה ליווי ממש צמוד, שאין בהוצאות הגדולות. הליווי שלקחנו הביא לתהליך מאד מעניין של כתיבה. היא חילקה את הדברים למשימות וכך התקדמנו צעד-צעד. גם העורכת וגם אנחנו הצענו רעיונות לשינויים ורון החליט מה הוא מעדיף ועדכנו את הסיפור בהתאם. זה היה מין פינג-פונג כזה, וכל הזמן ראינו שהסיפור משתפר ונהיה עוד יותר טוב, ועוד יותר טוב. עד שהוא הגיע לגרסה הסופית שלו. זה היה תהליך מאד אישי וקיבלנו יחס ממש טוב."


מי אייר את הספר?

"את האיורים בספר איירה חברת ילדות של אימא שלי. אימא שלי סיפרה לי שהיא מציירת מאד יפה, אז פנינו אליה וביקשנו ממנה שתאייר לנו את הספר, והיא הסכימה". אימא של רון מוסיפה: "האיורים שלה היו מבוססים על הרעיונות של רון. הוא צייר את מה שהוא רצה שיהיה בספר והיא התאימה את האיורים שלה למה שהוא התכוון".


ניק, גיבור הספר, מאד אוהב מדענים ומדע. אתה מכיר ילדים כאלו? האם הוא דומה לך?

"כן, בערך" מודה רון בחיוך, "אני מאד אוהב מדענים, ובכלל אנשים חשובים שעשו משהו בחיים שלהם".


ומאיפה הרעיון לטריק המדעי שמופיע בספר?

"יש לנו כאלו פנסים בבית, אבל את הרעיון לקחתי מביקור במוזיאון ה"מדעטק" בחיפה. יש שם "חדר חושך" שאחד מהמוצגים בו מלמד על ערבוב של אורות בצבעים שונים".


איך הגיבו בסביבה הקרובה שלך כששמעו שהוצאת ספר?

"במשפחה המורחבת שלי ממש התלהבו, זו הייתה ממש הפתעה בשבילם. וגם בכיתה שמחו בשבילי. חילקתי להם עותקים של הספר כמה ימים לפני שסיימנו את הלימודים. כבר ביקשו ממני לכתוב את הספר הבא...".

אימא של רון מוסיפה ומספרת שרון הציג את הספר בכיתה שלו ובכיתה המקבילה, וגם בכיתה של אחיו הקטן. הילדים התלהבו מאד ואפילו היו לא מעט שרכשו את הספר. כמו כן, רון נפגש גם עם ראש העיר של קריית ביאליק, בה הוא מתגורר, ששמח להכיר את הספר.


אם היית פוגש ילד או ילדה שיש להם גם חלום להוציא ספר. איזו עצה היית נותן להם?

"הייתי מציע להם להתחיל בקטן. להתחיל עם הוצאת ספרים קטנה, משהו שלא דורש המון כסף, ופחות מסובך. להתמקד בלהגשים את החלום ולהוציא ספר לאור, בלי לחשוב על הפרסום שלו וכמה יקנו אותו אחר כך... זה כבר יהיה מטרה לחלום הבא."


האם אתה חושב שתכתוב ספרים נוספים?

רון מחייך ואומר "אולי..." 😊


פה תוכלו לראות סרטון שרון הכין ושמסביר על הוצאת הספר:


וכאן יש קישור לאתר שרון פתח לספר, עם פעילויות הקשורות לספר.

המעוניינים ברכישת הספר מוזמנים לפנות במייל: ronchik265@gmail.com

פוסטים קשורים

הצג הכול

Comments


| נהנים מהתכנים בבלוג?

הרשמו עכשיו לניוזלטר וקבלו מתנה: קובץ פעילויות קלילות לבית להדפסה שיגרמו להם לתרגל קריאה בכיף!

חיפוש לפי תגיות

פוסטים אחרונים

bottom of page